Помогите придумать предложения простые! Пожааалуйста! Нужно придумать с каждым словосочетанием: disastrous, to damage, to shake like a leaf, to shake hands with each other, to shake a head, to be badly/seriosly hurt

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мда..такую фигню нам не задают.. catastrophic situation terrible damage I was shaking like a leaf shaking nicely submit hands with each other shake the head very badly I was very badly wounded