Помогите разобрать 2 предложения!!!! даю 25 балловThey do homework.Alice scate in the park.Pr.SPr.ContPast.SF.SPr.Perf

Помогите разобрать 2 предложения!!!! даю 25 баллов They do homework. Alice scate in the park. Pr.S Pr.Cont Past.S F.S Pr.Perf
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple - They do homework. Present Continuous - They are doing homework. Past Simple - They did homework. Future Simple - They will do homework. Present Perfect - They have done homework. Present Simple - Alice skates in the park. Present Continuous - Alice is skating in the park. Past Simple - Alice skated in the park. Future Simple - Alice will skate in the park. Present Perfect - Alice has skated in the park.