Помогите с 10 и 11 номером..

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
11 номер: 1.an; 2.the; 3.the; 4.is; 5.is; 6.is. 10 номер 1.These men are engineers; 2.Those women are my sister; 3.These children are my sons; 4.Those gooses are big; 5.These mouses are white.
Гость
10. These men are engineers. Those women are my sisters. These children are my sons. Those geese are big. These mice are white. 11. 1. An 2. Play chess 3. A 4. Is History 5. The 6. A 7. His fishing rod 8. A 9. Is porridge 10. The