Помогите сделать вторую часть задания.Слелать предложение отрицательным.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. they were late. 2. he got up. 3. child wasn't. 4. when my friend suddenly spoke, I jumped. 5. she didn't get. 6. why did they leave. 7. he wasn't smoking. 8. I switch the light on.  9. and left the house. 10. the jeans , she bought yesterday, fitted her well.