Помогите сделать задание!! срочнооо( 1) Comment on the conversations. Add a sentence with WHO or THAT as the subject of the last part of the selected quotes. 1. The dog has been rescued. - What dog? - "It fell down a hole". Hav...

Помогите сделать задание!! срочнооо( 1) Comment on the conversations. Add a sentence with WHO or THAT as the subject of the last part of the selected quotes. 1. The dog has been rescued. - What dog? - "It fell down a hole". Haven't you heard? The............... 2. The story was unture. - What story? - You know. "It upset everyone". Yes, the.............. 3. He's a film producer. - Who is? - That man. "He interviewed Natasha". That's what I heard. The................. 2) Now comment on these conversations. Add a sentence with WHO or THAT as a subject of the last part of the selected quotes 4. The accident wasn't very serious. - What accident? - Oh, "Daniel saw it". Yes, the............... 5. He's a billionaire. - Who is? - That man. "Claire knows him". It's true. It's true. The................ 6. The vase was extremely valuable. - What vase? - Tou know. "David broke it". That's right. The............... 7. It's really nice. - What is? - The jacket. "Melanie wore it at the party". Yes, it is. The...............
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Комментарий на разговоры. Добавить предложение с ВОЗ или, что в качестве предмета последней части выбранных цитат.1. Собака была спасена. - Какая собака? - "Он упал в яму".Разве вы не слышали? В ...............2. История была unture. - Какая история? - Вы знаете. "Это расстроило всех".Да, ..............3. Он кинопродюсер. - Кто? - Тот человек. "Он взял интервью Наташа".Вот что я слышал. .................2) Теперь комментировать эти разговоры. Добавить предложение с ВОЗ или, что в качестве субъекта последней части выбранных котировок4. авария была не очень серьезной. - Какой несчастный случай? - О, "Даниил видел его".Да, ...............5. Он миллиардер. - Кто? - Тот человек. "Клэр знает его".Это правда.Это правда. ................6. ваза была чрезвычайно ценным. - Какая ваза? - Tou знаю. "Дэвид сломал его".Это верно. В ...............7. Это действительно приятно. - Что? - Жакет. "Мелани носила его на вечеринке".Да. В ...............