Помогите составить 6 предложений. По два предложения для каждой схемы. (знак "-" это пробелы ) 1 схема: I We---------------------- He You-------------+ V1 + She + Vs/es They--------------------- It 2 схема Do/Does + I, we, yo...
Помогите составить 6 предложений. По два предложения для каждой схемы. (знак "-" это пробелы ) 1 схема: I We---------------------- He You-------------+ V1 + She + Vs/es They--------------------- It 2 схема Do/Does + I, we, you, he, she, it + V1 ? ------------ (вопросительное предложение) 3 схема I We ---------------------------- He You----------+ don't + V1 + She + doesn't + V1 They -------------------------- It 1 схема - 2 любых предложения
Ответ(ы) на вопрос:
we play together.
he plays tennis well.
Do you play together?
Does he play tennis well?
they don't play together.
she doesn't play tennis well.