Помогите составить связный текст, состоящий из 10 предложений о чуме на английском языке.Заранее спасибо.

Помогите составить связный текст, состоящий из 10 предложений о чуме на английском языке. Заранее спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Plague - it was a big problem in middle ages. Was die half of population. Doctors can't treat peoples, because didn't know how. People could only run. Doctors asked yourself " What to do?". And couldn't answer. Epidemics were repeated 10 years later and etc. People was scared. We are living in 21 centure. But we are recalling it with horror and today.