Помогите срочно!!! Answer the following questions: a) Is alcoholism a family problem? b) Can you define who alcoholic is?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a) Yes, alcoholism is a my family problem. b) My parents every day drinking Vodka, I can't stop it!
Гость
1.является ли алкоголизм семейной проблемой .   это одна из главных причин развода семей.