Помогите выбрать правильный вариант: 1. We .......................... (wash/ washed/ have washed) up already. 2. .............. (Do/Did/Have) you.......................(buy / bought) a present for Granny yet? 3. When.............

Помогите выбрать правильный вариант: 1. We .......................... (wash/ washed/ have washed) up already. 2. .............. (Do/Did/Have) you.......................(buy / bought) a present for Granny yet? 3. When............(do / did / have) you ...................(buy / bought) the present? 4. Jerry ................... (finishes / finished / has finished ) school already. 5. Ted ................... (doesn`t finish / didin`t finish / hash`t finished) school yet. 6. Peter ....................( finishes / is finishing / finished) school next year. 7. Billy................. (finished / has finished / will finish ) school in 2002. 8. He .................(see / saw / has seen) the film already. 9. ...................... (Does / Did / Has) he ever...................(see / seen) the film? 10 When .....................(does / did / has) he .....................(see / saw / seen) the film?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.have washed 2.did.bought 3.did.bought 4.has finished 5. hasn't... 6.finished 7.finished 8.has seen 9.Has.seen (pr.perfect) 10.did.see