Помогите выполнить. Заранее спасибо. 3. Запиши парами глаголы I и II формы take, come, took, have, go, say, came, had, went, said 1) ___________________________________________ 2) ___________________________________________ 3)...

Помогите выполнить. Заранее спасибо. 3. Запиши парами глаголы I и II формы take, come, took, have, go, say, came, had, went, said 1) ___________________________________________ 2) ___________________________________________ 3) ___________________________________________ 4) ___________________________________________ 5) ___________________________________________ 4. Напиши недостающие слова: one many town cities house child hills man 5. Составь предложения из слов: 1) likes flowers small Ann . _____________________________________________________________ 2) the garden in can You not walk . _____________________________________________________________ 3) the weather last fine Was summer ? _____________________________________________________________ 6. Заполни анкету: 1) Name ________________________________________________________ 2) Age _________________________________________________________ 3) Favourite subject _______________________________________________ 4) Your hobby ___________________________________________________ 5) What do you like to do in your English lessons? _____________________________________________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
take-took. come-came. have-had. go-went. say-said