ПОМОГИТЕ,ПОЖАЛУЙСТА!! 5 класс,алглийский язык. Выбере слово,наиболее подходящее по смыслу к выделенному:  1) a capital  а) a building  b) a country c) a museum d) a city  2) to take place  a)to take care b) to have c)to happen ...

ПОМОГИТЕ,ПОЖАЛУЙСТА!! 5 класс,алглийский язык. Выбере слово,наиболее подходящее по смыслу к выделенному:  1) a capital  а) a building  b) a country c) a museum d) a city  2) to take place  a)to take care b) to have c)to happen d) to stay  3) well-known  a)unknown b)famous c)fantastik d) smart
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) a capital   d) a city    2) to take place  c) to happen   3) well-known  b) famous