ПОМОИТЕ                        1.  Напишите множественное число  Table, book, mouse, news, trousers, fruit, life, tooth, money, teacher                       2.  Вставьте нужное местоимение.  1.  ... are at home.2.  ... am a st...

ПОМОИТЕ                         1.  Напишите множественное число   Table, book, mouse, news, trousers, fruit, life, tooth, money, teacher                        2.  Вставьте нужное местоимение.   1.  ... are at home. 2.  ... am a student. 3.  ... is twenty. 4.  Lisa and ... are  good friends.                            3.  Задайте вопрос.   1.  Mark is sixteen. 2.  His name is Mark. 3.  Mark is a teacher. 4.  This is his wife.                          4.  Употребите глагол to be в нужной форме, а затем во второй части употребите нужное местоимение.   1.  She ... my friend. ... name is Mary Water. 2.  The boys ... from Russia. ... girl-friends are from the UK. 3.  Oh, you ... a good writer! ... books are very popular. 4.  I ... a doctor and ... husband is a businessman.                                   5.  Употребите притяжательный падеж.   My sister, book The boys, hats His uncle, car Her father, glasses These women, dogs
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tables books mice news trousers fruit lives teeth money teachers They I He I How old is he? What is his name? Does he have a job? Who is this woman? Is Are,the Are, these Am ,my Sister'a book The boy's hats Uncle's car Father's glasses The women's dogs