Попросите передать Вам различные предметы. Запишите предложения, следуя модели и используя подстановочные слова. Модель: Give me your pen, please. Подстановочные слова: 1.his telegram; 2.your dictionary; 3.her exercise book; 4....

Попросите передать Вам различные предметы. Запишите предложения, следуя модели и используя подстановочные слова. Модель: Give me your pen, please. Подстановочные слова: 1.his telegram; 2.your dictionary; 3.her exercise book; 4.their forms; 5.our newspapers; 6.my contract.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Give me his telegram, please. 2.  Give me your dictionary, please. 3. Give me her exercise book, please. 4. Give me their forms, please. 5. Give me our newspapers, please. 6. Give me my contract, please.