Посмотри на картинку и выпиши в три колонки по правилам чтения -ed. 1cтолбик [id]. 2столбик [t] 3столбик [d] lived , walked, played, cleaned, cooked, opened, liked, helped, celebrated, wanted, protected, dscorated

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) celebrated, wanted, protected, decorated 2) walked, cooked, liked, helped 3) lived, played, cleaned, opened