Поставь данные предложения в отрицательную и вопросительную форму.a) Mary is a student.b) Mike has many friends.c) My mother has blue eyes.

Поставь данные предложения в отрицательную и вопросительную форму. a) Mary is a student. b) Mike has many friends. c) My mother has blue eyes.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a) Mary isn't a student. Is Mary a student? b) Mike doesn't have many friends. Does Mike have many friends? c) My mother doesn't have blue eyes. Does my mother have blue eyes?
Гость
a) Mary is not a student. b) Mike does not have many friends. c) My mother does not have blue eyes. a) Is Mary a student? b) Does Mike have many friends?. c) Does My mother have blue eyes?.