Поставь have или has 1) We ___ got a nice flat. У нас хорошая квартира. 2) ____ you got any pets? У вас есть домашние животные? 3) He ___ got a book. У него книга. 4) I ____ got a friend. У меня есть друг. 5)____ she got a doll...

Поставь have или has 1) We ___ got a nice flat. У нас хорошая квартира. 2) ____ you got any pets? У вас есть домашние животные? 3) He ___ got a book. У него книга. 4) I ____ got a friend. У меня есть друг. 5)____ she got a doll? У нее есть кукла? Поставь be (am, is, are) в нужной форме: I ___ a teacher. She ___ a doctor. We ___ happy. Tim and Olga ___ students. ____ you sad? Ты расстроен?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) We have  got a nice flat. У нас хорошая квартира.  2) Have you got any pets? У вас есть домашние животные?  3) He has got a book. У него книга. 4) I  have got a friend. У меня есть друг.  5) Has she got a doll? У нее есть кукла? Поставь be (am, is, are) в нужной форме:  I am a teacher. She is a doctor.  We  are happy.  Tim and Olga  arestudents. Are you sad? Ты расстроен?
Гость
1 Has. 2 has. 3 have. 4 have. 5 have.  1. am/ 2. is/ 3 are/ 3/are. 4 is/