Поставьте где надо :o"clock,quarter to, half past,quarter past. 1-половина шестого 2- 3 часа 3- 15 минут восьмого 4-без пятнадцати двенадцать 5-15 минут десятого если сможете решите еще 1 задание задание: ...
Поставьте где надо :o"clock,quarter to, half past,quarter past. 1-половина шестого 2- 3 часа 3- 15 минут восьмого 4-без пятнадцати двенадцать 5-15 минут десятого если сможете решите еще 1 задание задание: Fill in get, watch,have,go or work. 1.............up 2.............a DVD 3...... a cup of tea 4..................to bed 5........on my computer 6...............jogging
Ответ(ы) на вопрос:
поставьте где надо : o"clock, quarter to, half past, quarter past. 1- половина шестого - It's half past five 2- 3 часа – It’s three o’clock 3- 15 минутвосьмого – It’s a quarter past seven 4- без пятнадцати двенадцать - It’s a quarter to twelve 5- 15 минут десятого - It’s ten minutes past nine задание: Fill in get, watch, have, go or work. 1 get up 2 watch.a DVD 3 have a cup of tea 4 go to bed 5 work on my computer 6 go jogging