Поставьте общий, специальный, альтернативный и разделительный вопросы к предложе

Поставьте общий, специальный, альтернативный и разделительный вопросы к предложениям: 1. Nick is washing the car now. 2. We receive a lot of mail every day. 3. Hans wants to learn English for his work as a businessman. 4. Our director visited China 2 weeks ago. 5. We have advertised our products on TV. Поставьте предложения в вопросительную и отрицательную форму: 1. My friend Ann is a good student. 2. I went on business to Japan last week. 3. We are going to the cinema tonight. 4. Mr. Blake has just made an appointment with his suppliers.