Поставьте прилагательные в скобках в правильную форму. 1. Sam is ........ (happy) than his friend. 2. His house is................... (small) than Mabel's house. 3. His handwriting is.................. (bad) than Ruff's. 4. His...

Поставьте прилагательные в скобках в правильную форму. 1. Sam is ........ (happy) than his friend. 2. His house is................... (small) than Mabel's house. 3. His handwriting is.................. (bad) than Ruff's. 4. His apple pies are.................. (tasty) than his friend's. 5. His room is................... (big) than Sticky's. 6. He's................... (young) than Ruff and Tumble. 7. His rabbit is................... (heavy) than Mildred's parrot. Выбери правильный ответ и запиши предложение 1. _____ David do sports? A). Do B). Does C). Is 2. _____ a picture in your room?. A). Is there B). Is it C). There is 3. His brother ______ dinner at the moment. A). is cooking B). cooked C). will cook
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 happier 2 smaller 3 worse 4 tastier 5 bigger 6 younger 7 heavier 1 b 2 a 3 a
Гость
1 happier 2 smaller 3 worse 4 tastier 5 bigger 6 younger 7 heavier 1b 2a 3a