Поставьте следующие предложения во множественное число: 1. This is a star. 2. This man is an engi

Поставьте следующие предложения во множественное число: 1. This is a star. 2. This man is an engineer. 3. There is a match in the box. 4. He has a new suit. 5. This house has a balcony.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. These are stars.  2. These men are engineers.  3. There are matches in the boxes.  4. They have new suits.  5. These houses have balconies.