Поставьте существительное в притяжательном падеже: а) wing\the bird б) doq\my father в) name\ my mum г) book\students д) room\ my parents е) dress\ my niece ё) boyfriend\ her sisters

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
the bird's wings my father's dog my mum's name students' book my parents' room в случае е я незн такого притяжательного падежа нет her sisters' boyfriend