Поставьте в форму past indefinite , расположите в три колонки по типу произношения окончания . ( t ) ( d ) ( id ) do good to access watch close to live to work to learn to learn transla...

Поставьте в форму past indefinite , расположите в три колонки по типу произношения окончания . ( t ) ( d ) ( id ) do good to access watch close to live to work to learn to learn translate to go to return to stay continue get finish to discuss reply repeat rewrite
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
/ t /                         /d /                 / id / accessed            closed            translated watched              lived               repeated worked                learned finished               returned discussed           stayed                            continued                            replied Irregular verbs  rewrite -rewrote do good - did to go - went get - got