Поставьте выделенные слова в единственное число, соответственно, изменяя форму глагола to be, и переведите предложения.  Образец. These pencils are red. – This pencil is red.   7. Those girls are very clever. 8. The texts are i...

Поставьте выделенные слова в единственное число, соответственно, изменяя форму глагола to be, и переведите предложения.   Образец. These pencils are red. – This pencil is red.     7. Those girls are very clever. 8. The texts are interesting. 9. You are from Great Britain.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
7 that girl is very clever 8 the text is intresting 9 you are from Great Britain ( не изменяется так как You переводится как (вы) и как (ты)