Пожалуйста напишите 10 лёгких но хороших предложений про америку на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
America  - New Light. America is named by the name of Amerigo Vespucci. But there are other versions. The population is 325 million people. Capital of America - Washington. Largest cities: New York, Los Angeles,Chicago,Miami etc. President - Barack Hussein Obama. The size of the territories of 9,5 million km2.