Пожалуйста , напишите сочинение на тему "мой любимый писатель " НА АНГЛИЙСКОМ ПРОШУ ТОЛЬКО НЕ ПРО ПУШКИНА ПОМОГИТЕ БУДУ БЛАГОДАРНА ❤️
Ответ(ы) на вопрос:
My Favourite Writer (M. Lermontov)
One of Russia's most celebrated poets of all times, Michael Lermontov was born in Moscow in the family of a nobleman. He spent his childhood and youth in Tarckany, in the province of Penza.
In 1830 Lermontov entered the Moscow University, but very soon he had to leave it. Then he entered St. Petersburg School of Cavalry Cadets. He finished it and served in the Hussar Regiment of the Imperial Guard.