Пожалуйста очень срочно! составить 5 предложений на: go after, go down with, go off, go through, go up, go with, go without. (на любые)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Down with the lies!-Долой неправду!Off corner to corner of the room walked a cat.-От угла к углу ходил по комнате кот.Without the sweater a step!-Без свитера ни шагу!With a smile on his face ...-С улыбкой на лице...Jump up on the bed.-Прыгать вверх по кровати.After he washed the dishes.-После он помыл посуду.Through the wall is my room.-Через стенку находится моя комната.