Пожалуйста переведите на русский язык1.To make into = to change (to turn into)2.To make for smth. = to make towards a place3.To make up = to become friendly with smb. after an argument 4.To make of smb., smth. = to understand5....

Пожалуйста переведите на русский язык 1.To make into = to change (to turn into) 2.To make for smth. = to make towards a place 3.To make up = to become friendly with smb. after an argument 4.To make of smb., smth. = to understand 5.To make out = to understand smth., smb. with difficulty 6.To make off with = to steal smth. 7.To make up = to put make up on smb^s face 8.To make up for smth. = to compensate 9.To make after smb. = to chase someone
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. превращать в; переделать; перестраивать  2. быстро продвигаться в направлении (чего-либо) спешно направляться (куда -л) 3. помириться  4. понимать что к чему, разбираться; взять  в толк 5. понять, обнаружить, узнать, разобраться в чем-либо  6. скрыться с (деньгами и т п) 7. пользоваться косметикой, краситься 8. компенсировать 9. гнаться за кем-либо; устраивать погоню