Пожалуйста помогите!!!! Очень срочно!!!!!  Вставить пропущенные слова:1) Rick’s hen ___ red.a)can     b) is2)He ___ seven.a)is    b) am3)I ___ got six grey rabbits.a)have     b) has4)Kate ___ got a funny fox.a)have     b) has5)...

Пожалуйста помогите!!!! Очень срочно!!!!!   Вставить пропущенные слова: 1) Rick’s hen ___ red. a)can     b) is 2)He ___ seven. a)is    b) am 3)I ___ got six grey rabbits. a)have     b) has 4)Kate ___ got a funny fox. a)have     b) has 5)Jim’s dog ___ swim. a)is      b) can 6)My pets ___ funny. a)am    b) is   c) are 7)___ your dog black? a)am    b) is   c) are 8)My friend ___ not lazy. а)am    b) is   c) are 9)Are you a pupil? – Yes, I ___. a)am    b) is   c) are 10) I ___ seven a) am    b) is   c) are 11) I have got a dog/ His name ___ Rex a) am    b) is   c) are  12)My sister ___ good a) am    b) is   c) are
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) b 2) a 3) a 4) b 5) b 6) c 7) b 8) b 9) a 10) a 11) b 12) b
Гость
1) is 2) is 3) have 4) has 5) can 6) are 7) is 8) is 9) am 10) am 11) is 12) is