Пожалуйста помогите с домашним заданием по англ у кого есть учебник 2 класс автор Верещагина.часть 1 ..Упр 1 стр47 .упр 4стр51 Очень срочно надо.Кто первый ответит тому лучшие решение.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
№1, стр.47. 1.Her son is not an enjineer. He is a scientist. 2.My father is not a fireman. He is a driver. 3.His grandmother is not a worker. She is a pensioner. 4.Liz and Bob are not pupils. They are students. №1,стр.54. 1.He is a officer. 2.She is a teacher. 3.They are doctors. 4.Не is an officer. 5.They are enjineers.