Пожалуйста помогите!!! Слова Bad, badly, beautiful, beautifully, good, well, happy, happily, quick, quickly, snow, snowly. Вставьте в предложения, не все слова следу...

Пожалуйста помогите!!! Слова Bad, badly, beautiful, beautifully, good, well, happy, happily, quick, quickly, snow, snowly. Вставьте в предложения, не все слова следует употребить. 1.I don't like to play chess with Bill. He plays. ..... 2.Bill is a ...... chess player. 3.Ted can run ....... 4. He is a ...... runner. 5. You speak ...... 6. He is ..... because he has a five. 7. My dog jumps ..... when I come home. 8. The Greens are very ....... family. 9. Mary is a ...... girl. 10. She dances .....
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1:Badly 2.Bad 3.Quickly 4.Quick 5..Well 6.Happy 7.Happily 8.Good 9.Beautiful 10.Beautifully