ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ СРОЧНО ДАЮ 40 баллов нужно выбрать из текста прилагательные и образовать их в сравнительную и превосходную степень

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
important-more important-the most important specific-more s.-the most s. different-more d.- the most d. developed-more(less) developed-the most(the least) developed great-greater-the greatest independent-more independent-the most independent advanced-more advanced-the most advanced light-lighter-the lightest