ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ ЗА ЭТО ЗАДАНИЯ РЕШАЕТСЯ МОЯ ИТОГОВАЯ ОЦЕНКА ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ . ПОЖАЛУЙСТА помогите...

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Health, appearances, hyness, homework, exams, bullying 2. 1. Friendly 2. Serious 3. Loyal 4. Jealous 5. Cheerful 6. Moody 3. Regular: ask, start, finish Irregular: give, steal, send
Гость
I. health, appearance, shyness, homework, exams, bullying. II. 1. friendly 2. serious 3. loyal 4. jealous 5. cheerful 6. moody III. regular: asked started finished. Irregular: given stolen sent IV. 1. have asked 2. have sent 3. has stolen 4. has started 5. have finished 6. has given V. 2. She is studying English. 3. She studied E. 4. She was studying E. 5. She has studied E. 6. She will study E. 7. She is going to study E. VI. 1. Do/Does s v, где s - subject подлежащее, а v -глагол. don't v/ doesn't v. 2. Is/Are S Ving. isn't /aren't Ving. 3. Did s v. didn't v. 4. Was/Were S Ving. wasn't /weren't Ving. 5. Has/Have S V3 или Ved. hasn't /haven't V3 или Ved.( неправильный глагол 3 форма, правильный - добовляем ed. 6. Will/Shall s v. will not(won't)/ shall not ( shan't) V. 7. Is /Are / Am going to V. isn't /aren't/am not going to V. VII. 1. is 2. is working 3. painted 4. were painted 5. was helping (не уверена) 6. will have continued (не уверена) 7. shall travel VIII. Past - yesterday Present - now today Future - next month tomorrow IX. 1. someone 2. has 3. most 4. be 5. mustn't be 6.'ve got 7. listens 8. feeling 9. Nothing 10. than