Пожалуйста сделайте 2 задание и там где надо вызначить Tru либо False ,где фолс надо исправить ошибку.А тру просто оставить.Пожалуйта сделайте,буду очень благодарна.)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       T 2.       F (“dice”is the plural form of “die”) 3.       F (it is not like the word “sheep”, it has different forms for singular and plural) 4.       F (it has a specific form ) 5.       T 6.       F (“homework” is uncountable) 7.       T 8.       F (only the plural – “dice”)