Пожалуйста, в предложениях заполните пропуски, употребив глаголы в скобках в соответствующем времени. a) в Present Simple или Present Progressive 1. My father always … (make) Sunday dinner. 2. Where … your sister … (work)? 3. I...

Пожалуйста, в предложениях заполните пропуски, употребив глаголы в скобках в соответствующем времени. a) в Present Simple или Present Progressive 1. My father always … (make) Sunday dinner. 2. Where … your sister … (work)? 3. I often … (take) my dog for a walk. 4. What you (do)? – I … (write) a letter to my pen-friend in Britain. b) в Past Simple, Past Progressive или Present Perfect. 1. He … (meet) his wife when they … (live) in Washington. 2. When I … (see) John he … (walk) down the road. 3. «I … (bring) some flowers for you». 4. It … (rain) when I … (get up) this morning.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1makes2where does your sister work?3take4what are you doing?..am writing b 1met,lived 2met,was walking down 3have brought 4was raining,got up