Правильно ли написано: "Some news from policy are sometimes interesting to me, but I wouldn't tell that I very much am interested i

Правильно ли написано: "Some news from policy are sometimes interesting to me, but I wouldn't tell that I very much am interested in it. I consider that we can't know the naked truth about policy so I usually don't look for information"? Есть ли здесь ошибки в постановке слов в предложении, грамматике и прочее?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Иолоооолллдллпоппооииопа