Преобразуйте предложения так, чтобы глагол-сказуемое был употреблен в страдательном залоге. Предложения, отмеченные «2 в» (2 варианта), следует выполнять двумя способами. 1. The waitress brought in the coffee. 2.. We gave him a...

Преобразуйте предложения так, чтобы глагол-сказуемое был употреблен в страдательном залоге. Предложения, отмеченные «2 в» (2 варианта), следует выполнять двумя способами. 1. The waitress brought in the coffee. 2.. We gave him a very useful book for his report. (2 в).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1the coffee was brought by the waitress.we were brought the coffee. 2a very useful book for his report was given him by us.he was given a very useful book for his report.