Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами так, чтобы они лексически соответствовали предложениям. 1. Jane is very …. and … girl. /HELP , RESPONSE 2. Tom was afraid of his….. . /PRESENT 3. Sometimes we are in …… situat...

Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами так, чтобы они лексически соответствовали предложениям. 1. Jane is very …. and … girl. /HELP , RESPONSE 2. Tom was afraid of his….. . /PRESENT 3. Sometimes we are in …… situation. /DANGER 4. Children usually …. In the childhood. / LUCK 5. School ….. is not free in Great Britain. / EDUCATE 6. My younger sister is very …… . / TALK
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. helpful, responsible 2. presence 3. dangerous 4. Children ARE usually lucky in the childhood. - вы, наверно, пропустили слово в предложении. 5. education 6. talkative