Present Simple знаю что легко но пожалуйста помогите разобрать предложения: 1. I feed birds every day. 2: She watches TV every day. пример: I paint picture every day пер. Я рисую картину каждый день. общ. вопрос: Do i paint ...

Present Simple знаю что легко но пожалуйста помогите разобрать предложения: 1. I feed birds every day. 2: She watches TV every day. пример: I paint picture every day пер. Я рисую картину каждый день. общ. вопрос: Do i paint picture evere day? + Yes i do - No i dont - I dont paint picture
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I feed birds every day. Я кормлю птиц каждый день. Do I feed birds every day? +Yes, I do. -No, I don't. I don't feed birds every day. 2 She watches TV every day. Она смотрит телевизор каждый день. Does she watch TV every day? +Yes, she does. -No, she doesn't. She doesn't watch TV every day.