Придумайте, пожалуйста,(можно на русском) 10 распространенных предложений(в одном ?

Придумайте, пожалуйста,(можно на русском) 10 распространенных предложений(в одном ??редложении используется одно слово из списка) со словами (to)sleep (to)work (to)shout (to)offer (to)cook (to)smell (to)read (to)come (to)go (to)relax
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I sleep 8 hours every night i try work hard in my small office my sister shouts at cat local newspapers offer hot diets my girlfriend cooks dinners very well its smell like an icecream with banana my father read books,that are in the library every day my cousin will come to me this saturday my brother go to school very late my grandma like relax and drink tea