Придумайте 10 предложений на англиском с правильными глаголами ПЖ СРОЧНО!!! 4 КЛАСС

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am eating. We are playing football. He is running. She is cooking. I can drive. The are sleeping. You are looking. He is jumping. I am doing morning exercise. She can play tennis.
Гость
1. I watched news on the TV last evening. (Я смотрел новости по телевизору вчера вечером) 2. I cooked pancakes with my mom yesterday. (Я готовил блинчики с моей мамой вчера) 3. I asked my teacher about the rule in the math today. (Я спросил своего учителя о правиле в математике сегодня) 4. I called Nick two days ago. (Я звонил Нику два дня назад) 5. My classmate lived in the France. (Мой одноклассник жил во Франции) 6. My dad's friend opened his new shop. (Друг моего папы открыл магазин) 7. She studied English before she go to the Russia. ( Она учила английский до того как приехала в Россию) 8. Earlier, Alice worked in a cafe. (Раньше Алиса работала в кафе) 9. He closed his eyes and fall asleep. (Он закрыл глаза и уснул) 10. I liked to play computer games when I was a child. ( Мне нравилось играть в компьтерные игры когда я был ребенком)