Придумайте предложения с "a lot of", "lots of", "many", "much", "a few(несколько)", "few(мало)", "a little(немного)", "little(мало)", "several". Прошу вас сделать всё правильно. Если плохо знаете английский, прошу не пытаться п...

Придумайте предложения с "a lot of", "lots of", "many", "much", "a few(несколько)", "few(мало)", "a little(немного)", "little(мало)", "several". Прошу вас сделать всё правильно. Если плохо знаете английский, прошу не пытаться правильно написать предложения, на угад. Спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Sam has a lot of pensWe’ve got lots of things to do. I have many friends.  They have much work to do.  We need to get a few things in town. I know few places that I could recommend to you. With a little training Tom could do very well. They have very little money. There are several books by Charles Dickens in our library.