Прочитайте текст. Преобразуйте слова, данные в скобка так, чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста. Friends Example: Laura and Kate _are_ (be) friends. They are neighbours. They live in the same street. Laura'...

Прочитайте текст. Преобразуйте слова, данные в скобка так, чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста. Friends Example: Laura and Kate _are_ (be) friends. They are neighbours. They live in the same street. Laura's house __________________ (have got) one floor. Kate's house is __________________ (big) than Laura's house. The girls like to play with Laura's dog and her two _______________ (puppy). The girls are very good pupils. __________________ (They) favourite subject is Maths. Yesterday it __________________ (be) Laura's birthday. Kate __________________ (give) her a big doll.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
has got bigger puppies Their was gave