Проверьте грамотность англ. текста, пожалуйста!This year I moved to a new school because my school was up to Grade 9. On the first day of school at a new school was difficult. And this day I will never forget. Also, I felt a lo...

Проверьте грамотность англ. текста, пожалуйста! This year I moved to a new school because my school was up to Grade 9. On the first day of school at a new school was difficult. And this day I will never forget. Also, I felt a lot of emotion. Firstly, I was very excited because the school was huge, and I boabluditsya  Secondly, I felt a bit lonely, because I almost did not know anybody. перевод : В этом году я перешла в новую школу, потому что моя школа была до 9 класса. В первый день учебы в новой школе был трудным. И этот день я никогда не забуду. Кроме того,  я испытывала очень много эмоций. Во-первых, я была очень взволнована, потому что  школа была огромной, и я боялась заблудиться Во- вторых , я чувствовала себя немного одинокой, потому что я почти никого не знала .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
This year I moved to a new school because, my school was up to Grade 9. The first day of school was very difficult .I will never forget that day. Emotions were over taking me , which made it hard to adapt.At first I was very nervous because , the school was huge and I was scared to get lost.Lastly I felt very lonely because , I did not know anybody there.