Проверьте, пожалуйста, правильно я сделала или нет. Прошу исправить, если есть ошибки. Напишите утвердительную и отрицательную формы от глагола в скобках: 1) Lisa is drinking coffee, she is not drinking tea (drink). 2) Canada i...

Проверьте, пожалуйста, правильно я сделала или нет. Прошу исправить, если есть ошибки. Напишите утвердительную и отрицательную формы от глагола в скобках: 1) Lisa is drinking coffee, she is not drinking tea (drink). 2) Canada is a small country, it is not a big country. 3) They are speaking Italian, but they are not speking French (speak). 4) He is has a TV, but we are has not a DVD (have). 5) The keys are in my bag, they are not on the table.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вроде-бы ошибок нету,всё правильно.