Put the verbs intro the u from: Past Simple (did) or Present Perfect (have/has done) 1)Yesterday my aunt (go) shopping and (buy) apples for a cake
Put the verbs intro the u from: Past Simple (did) or Present Perfect (have/has done)
1)Yesterday my aunt (go) shopping and (buy) apples for a cake
2)Don't buy pizza! I already (make) an apple pie
3)Let's have a bite to eat!(давайте перкусим) l (set) just the table.
4)My mother is angry. My elder brother (not, take out) rubbish.
5)Wlat plants you (water) so far?
6) i (visit) my uncle and aunt last Saturday.
Ответ(ы) на вопрос:
Проверенные ответы содержат надёжную, заслуживающую доверия информацию, оценённую командой экспертов. На "Знаниях" вы найдёте миллионы ответов, правильность которых подтвердили активные участники сообщества, но Проверенные ответы - это лучшие из лучших.