Пж распределите в три столбика слова кончающиеся на [s] [z] [iz] слова: lives speaks goes watches reads gets dresses likes listens does washes eats works plays starts catches opens studies

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
[s] speaks, gets, likes, eats, works, starts [z] lives, goes, reads, listens, does, plays, opens [iz] watches, dresses, washes, catches, studies