Раскройте скобки, поставив глаголы в Past Perfect или в Past Simple. (Если можно, то с короткими объяснениями)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I got, the film had already stared 2. He realized, he hadn't phoned 3. I put, I had read it 4. She had spent, asked 5. Did, had showed 6. Told, had Seen 7. Had sold, moved 8. Went, found out, had stolen 9. Met, thought, had seen 10. Got, Had already left 11. Met, hadn't seen 12. Had finished 13. Left, had  reached 14. Had been, Proposed 15. Looked, had changed Past Simple пишется когда речь идёт о действие в прошлом, а Past Perfect предшествует этому действию