Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Simple, Past Simple или Future Simple. Переведите предложения. 1) My father (not to work) on Sunday. 2) Who (to paint) the world-known picture «Mona Lisa». 3) Steven’s friend (to c...

Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Simple, Past Simple или Future Simple. Переведите предложения. 1) My father (not to work) on Sunday. 2) Who (to paint) the world-known picture «Mona Lisa». 3) Steven’s friend (to come) to his birthday party last night and (to give) him wonderful presents. 4) When you (to leave) home for school tomorrow? 5) Yesterday my father (not to read) newspapers because he (to be) very busy. 6) We (to like) to cook but we (not to like) to wash the dishes. 7) He (to turn) on the TV to watch cartoons tomorrow morning. 8) How she (to help) mother yesterday? 9) I (not to eat) ice-cream every day. 10) What your brother (to do) every day?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) My father doesn't work on Sunday. Мой отец не работает в воскресенье. 2) Who painted the world-known picture "Mona Lisa"? Кто написал всемирно известную картину «Мона Лиза»? 3) Steven's friends came to his birthday party last night and gave him wonderful presents. Друзья Стивена пришли на его день рождения прошлым вечером и подарили ему замечательные подарки. 4) When will you leave home for school tomorrow? Когда ты выйдешь из дома в школу завтра? 5) Yesterday my father didn't read newspapers because he was very busy. Вчера мой отец не читал газет, потому что был очень занят. 6) We like to cook but we don't like to wash the dishes. Мы любим готовить, но не любим мыть посуду. 7) He will turn on the TV to watch cartoons tomorrow morning. Завтра утром он включит телевизор, чтобы посмотреть мультфильмы. 8) How did she help mother yesterday? Как она помогла матери вчера? 9) I don't eat ice cream every day. Я не ем мороженое каждый день. 10) What does your brother do every day? Что твой брат каждый день делает?