Распределить по группам слова. [d] [t] [id] слова: played, arrived, crossed, pointed, reached, landed, walked, talked, followed, needed, visited, wanted, crashed, passed, mended, chased, climbed.
Распределить по группам слова. [d] [t] [id]
слова: played, arrived, crossed, pointed, reached, landed, walked, talked, followed, needed, visited, wanted, crashed, passed, mended, chased, climbed.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
[d] played, arrived, followed, climbed.
[t] crossed, reached, walked, talked, crashed, passed, chased.
[id] pointed, landed, needed, visited, wanted,mended.