Рассказ на английском про погоду на аляске и посоветуйте одежду на разные сезоны на аляске, тоже на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Alaska has a very cold climate. In winter, there is up to 50°. People dress is warmly. Alaska Area is 1,717,854 km², of which 236,507 square kilometers falls on the water surface. The population of 736,732 [1] Rights (2014). The state capital - the city of Juneau.